Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Tenhle zmetek už víckrát nepoletí!

23. 05. 2020 12:29:50
Bylo to tak nebo nebylo? Ani o událostech z doby celkem nedávné se nelze jen tak dopátrat objektivní pravdy. Jojo, dějepis...

Dne 24. května 1962 probudili Scotta Carpentera v hodinu, která jen stěží může být považována za ranní – totiž v 01:15. Následně posnídal se záložním pilotem Johnem Glennem a několika dalšími lidmi. Představte si to! Tihle chlapi snad byli bez nervů: on nejen že spal, ale měl i chuť na snídani. A to ho čekalo snad největší dobrodružství, které si lze představit. To já nespal a nesnídal ani před obyčejnou písemkou z matiky.

Scott Carpenter měl uskutečnit druhý americký orbitální let kosmické lodě Mercury. Dlužno podotknout, že původně tento úkol připadl Dekeovi Slaytonovi, kterého však krátce před letem vyřadily drobné zdravotní problémy.

Nyní byl tedy na řadě Scott. Po snídani absolvoval předletové vyšetření a o půl čtvrté byl již oblečený ve skafandru.

Po krátkém odpočinku ho dodávka odvezla ke startovacímu komplexu LC14, kde v ranní mlze čekala raketa Atlas.

Za 10 minut už Scott Carpenter zaujal místo v kabině kosmické lodi, kterou pojmenoval Aurora 7.

Na co asi v takové chvíli člověk může myslet? Jeho předchůdce, vůbec první Američan v kosmu, Alan Sheppard, na tuto otázku odpověděl s humorem: “Na to, že každá součástka celého systému pochází od dodavatele, který nabídl nejnižší cenu“.

Start proběhl v 07:45 a Aurora 7 se brzy ocitla na oběžné dráze kolem Země. Jeden oblet trval 88,5 minuty a v plánu byly tři.

Nebudeme zde popisovat jednotlivé experimenty, které byly během letu konány, ani nesčetné obtíže, kterým musel astronaut čelit.

Každopádně Aurora 7 přistála v Atlantiku po 4 hodinách 56 minutách a 5 sekundách, celých 402 kilometrů od plánovaného místa přistání. Zásoby paliva byly téměř vyčerpány.
John Glenn později ve svých pamětech poznamenal: „...nikdo nevěděl, jestli je Scott živý nebo mrtvý“. Carpenter však živý byl, vylezl z kabiny a odpočíval ve svém záchranném člunu.

Když se k němu po necelé hodině dostali žabí muži, Carpenter byl v pohodě a dokonce jim nabídl něco ze svých zásob potravin. Po více než třech hodinách od přistání vystoupil astronaut na palubu letadlové lodi Intrepid.

A pak následovala návštěva v Bílém domě. Všimněte si dámy v červeném kostýmku. Ano je to paní Rene Carpenterová. Vždy mi bylo líto těch statečných žen, které obětovaly svá nejlepší léta mužům, jdoucím za svými sny, aby pak musely uvolnit místo mladším. Byl to osud mnoha žen astronautů, i její...

Ale teď jsou ještě spolu a právě všichni rozmlouvají s presidentem Johnem F. Kennedym.

Takže všechno OK?

Jak se to vezme.

Mnozí soudili, že Carpenter bezpečně přivedl na Zem kosmickou loď, která měla velké problémy s palivem, řídícím systémem a indikátorem polohy. Bez jeho ručního řízení by Aurora 7 shořela při průletu atmosférou.

Jiní se domnívali, že svůj let zpackal. Vyčerpal palivo, nedokázal vyrovnat loď ke vstupu do atmosféry a zažehnul pozdě retrográdní rakety, čímž minul cíl o zmíněných asi 400 km.

Tom Wolfe ve své knize „The Right Stuff“ popsal emotivní scénu, ve které ředitel letu Chris Kraft zvolal (sic!): „Tenhle zkurvysyn už víckrát nepoletí!“ (That son of a bitch will never fly again).

Nu, jak jsem řekl, je to dějepis - věda společenská, tedy žádná. Kdo ví, kde je pravda. Jisté však je, že Scott Carpenter se už víckrát do kosmu nepodíval. Naopak se věnoval podmořskému výzkumu.

Zakončil bych slovy Scotta Carpentera, která, možná bezděky, vystihla ten největší přínos kosmonautiky pro lidstvo: „Kosmický program možná dokonce zabránil třetí světové válce, když nás (tedy USA a SSSR) přiměl soustředit se na prvenství v dosažení Měsíce, místo na snahu zničit jeden druhého.“

Použitá literatura:
John Catchpole – Project Mercury (Springer, 2001)
Francis French – Into that silent sea (Uni of Nebraska Press , 2007)

Autor: Miroslav Pavlíček | sobota 23.5.2020 12:29 | karma článku: 27.41 | přečteno: 849x

Další články blogera

Miroslav Pavlíček

Pan Amler se představuje

„Neznáte mě. Ledaže byste četli (tedy nikoli Dobrodružství Toma Sawyera, nýbrž) „Informace z PMO“. Ale to bych se divil. To byste totiž museli pracovat v S, kde autor tohoto blogu obtěžoval své kolegy právě tímto plátkem.

30.5.2020 v 12:37 | Karma článku: 12.77 | Přečteno: 307 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Noční dravci aneb esence Ameriky

Poslouchali jsme různé skupiny a moc se nestarali, jestli jsou anglické nebo americké. Anglických bylo víc. Mnohem víc. Z těch amerických jsem měl nejraději Doors a Creedence. Symboly Ameriky. Esence Ameriky, myslel jsem.

15.5.2020 v 14:19 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 413 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Kancelář v noci

Na počátku let sedmdesátých proniklo na obou březích Atlantiku na první místa žebříčků album „Every picture tells a story“. Autorem byl Rod Stewart, někdejší zpěvák skupiny "Faces". Název alba a ústřední písně je pravdivý. Ale...

6.5.2020 v 12:58 | Karma článku: 21.78 | Přečteno: 430 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Kučera

Jak být bohatý.

Spousta lidí chce mít hodně peněz. Tak si dnes zkusíme vysvětlit, jak se k nim dostat. Chce to především mít chuť investovat, jak do podniku, tak i do znalostí.

31.5.2020 v 21:13 | Karma článku: 4.70 | Přečteno: 165 | Diskuse

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 503 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 269 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 1219 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 28.24 | Přečteno: 706 | Diskuse
Počet článků 179 Celková karma 23.01 Průměrná čtenost 519

Jsem...

 

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...